Aktualności
Wojewódzki Konkurs "Sacrum w literaturze i sztuce"
Już dziesiąty rok z rzędu Wojewódzki Konkurs "Sacrum w literaturze i sztuce" zorganizowany przez Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, przy współpracy z Burmistrzem Miasta Jarosławia Andrzejem Wyczawskim, Podkarpackim Kuratorium Oświaty oraz Centrum Kulturalnym w Przemyślu, cieszył się niemałym zainteresowaniem.

W sobotę, 21 marca 2009 r. 15 recytatorów i 18 wykonawców poezji śpiewanej z całego Podkarpacia wyłonionych w eliminacjach regionalnych w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i Krośnie prezentowali swoje umiejętności na scenie Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek. Prestiżu oraz powagi całej uroczystości nadał ks. bp Adam Szal, który objął patronatem konkurs.
Po długiej naradzie komisja konkursowa w składzie: dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Przemysław Tejkowski, ks. Tadeusz Biały - duszpasterz diakonii muzycznej w Archidiecezji Przemyskiej, Lucyna Rudawska - muzyk w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki "Zamek" oraz Małgorzata Bucior wyłonili zwycięzców.
Nagrody otrzymali: W kategorii recytacji: I miejsce Małgorzata Kamińska z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. Bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu, II miejsce Agnieszka Kobos z Publicznego Gimnazjum w Nagoszynie, III miejsce Sylwia Gawura z Gimnazjum w Piwodzie.
Wyróżniono: Aleksandrę Cyrul, Amadeusza Lesiaka, Gabrielę Łopatkiewicz, Marię Markiewicz, Joannę Pitach, Mateusza Wysockiego.
W kategorii poezji śpiewanej: I miejsce Maja Stefanowska - Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie, II miejsce Urszula Pieńczak z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie, III miejsce Sylwester Duda z Zespołu Szkół w Dobrkowie.
Wyróżniono: Paulinę Kalin, Dagmarę Moskwę i Jakuba Kołodzieja.
W kategorii prac plastycznych: I miejsca Marzenie Majce - z Gimnazjum nr 1 w Miejskim Zespole nr 5 w Krośnie, II miejsca Justynie Płoszaj - z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu, III miejsca Karolinie Zienkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rzeszowie.
Wyróżnienia otrzymali: Paula Bujak, Małgorzata Kamińska, Olga Rachoń, Adrian Sosnowy, Andrzej Orzechowski, Ewelina Zawojska, Anna Sopel.

Następnego dnia w niedzielę, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert galowy podczas którego została przyznana nagroda Grand Prix, którą zdobyła Małgorzata Kamińska - zdobywczyni I miejsca w kategorii recytacji.
Gwiazdą wieczoru była Antonina Krzysztoń - autorka tekstów, wokalistka i gitarzystka, jedna z najciekawszych postaci poezji śpiewanej.

Bardzo się cieszę, że Wojewódzki Konkurs "Sacrum w literaturze i sztuce" wpisał się już na stałe w kalendarz imprez Jarosławia, szczególnie zainteresowanych tematyką wartości i duchowości człowieka. Konkurs ma na celu uczyć nie tylko wrażliwości w postrzeganiu świata, zachęcać do refleksji, ale także przybliżać rozumienie i znaczenie określenia "sacrum" oraz szeroko rozumianej tematyki sakralnej w literaturze i sztuce - komentuje burmistrz Andrzej Wyczawski.
Antonina Krzysztoń podczas koncertu
Małgorzata Kamińska - zdobywczyni I miejsca w kategorii recytacji oraz zdobywczyni Grand Prix
Dostojni goście podczas koncertu galowego
dodano: 2009-03-24
  • Tomasz Poręba
  • Marek Kuchciński
  • pis.org.pl
  • twojatv.info
  • pod24.pl
  • wpolityce.pl
  • niezalezna.pl

Strona korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.